Fort Louis wspaniały widok na Marigot

Fort Louis wspaniały widok na Marigot. Forteca zbudowana w 1789 roku na wzgórzu z widokiem na zatokę Marigot i wyspę Anguilla przez mieszkańców miasta, na rozkaz Jeana Sebastiana de Durata, gubernatora St Martin i St Barth. Podstawową funkcją warowni była obrona magazynów portowych, w których przechowywano towary. Później fort został opuszczony i popadł w ruinę. W XIX wieku został ponownie odrestaurowany i ponownie porzucony. Było on również miejscem bitwy pomiędzy Francuzami i Anglikami, ponieważ ci ostatni regularnie przypływali z Anguilli by rabować magazyny.

Ruiny Fortu Saint Louis w Marigot na Saint Marten
Ruiny Fortu Saint Louis w Marigot na Saint Marten

 Podobno fort był wielokrotnie odnawiany w ostatnim i tym stuleciu. Nie wiem ale na mój zmysł a tym bardziej doświadczenie człowieka zajmującego się konserwacją obiektów zabytkowych…ten obiekt poza blaszaną budą w jego centralnej części oraz francuską flagą na maszcie nie przypomina odrestaurowanego fortu. Poprzewracane armaty, jakby nie było to artefakty (sic!) Rosnące wszędzie chwasty i bylejakość odbudowania kamiennych murów. Cóż nie muszę przypominać jak bardzo jestem przywiązany do teorii powiązań koloru skóry z pedantyzmem? W zasadzie jako człowiek o wrażliwości muzealnika grzesząc napiszę tak, to nie ruiny, to kamieni kupa, i tyle. Po naukę do Europy ale koniecznie naukę z północnych rubieży naszego kontynentu, bo południowcy wrażliwości poza dziarganiem kasy z turystyki również nie mają.

 Z najwyższego punktu wzgórze oferuje niesamowite panoramy na Marigot, lagunę Simpson Bay, Anguillę, Lowlands  oraz Nestle Bay. A my płyniemy z Aidadiva na Saint Kitts and Nevis, do usłyszenia.

Widok na Marigot Bay pierwszy plan oraz Simpson Bay Lagoon dalszy plan
Widok na Marigot Bay pierwszy plan oraz Simpson Bay Lagoon dalszy plan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *